[DRWO4.0]
“Program dunavskog regiona" [DRWO4.0]
Projekat DRWO4.0 ima za cilj unapređenje drvne industrije u Dunavskoj regiji kroz transformaciju prema Industriji 4.0 (I4.0). Ovaj projekat se finansira u okviru Transnacionalnog Dunavskog regionalnog programa 2021-2027 Evropske unije, u okviru prioritetne ose za stvaranje konkurentnije i pametnije Dunavske regije, posebno se fokusirajući na industrijsku tranziciju.
Glavni partner na projektu je Centar kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj iz Hrvatske.
Šumska industrija EU, koja zapošljava oko 3,5 miliona ljudi u preko 400 hiljada kompanija i doprinosi sa oko 7% BDP-a proizvodnje EU, suočava se sa brojnim izazovima, posebno u manje razvijenim regionima i zemljama van EU. Razlike u razvoju ove industrije između zapadnih dijelova Evrope i manje razvijenih regiona i zemalja van EU su značajne, a ovaj projekat teži da adresira i minimizira postojeće jazove, naročito one povezane sa nedostatkom implementacije Industrije 4.0 (I4.0) u šumskoj industriji.
Cilj projekta DRWO4.0 je poboljšanje drvne industrije u Dunavskoj regiji kroz doprinos njenoj transformaciji prema I4.0, što uključuje:
- Interdisciplinarnu početnu procjenu za mapiranje zainteresovanih strana, procjenu njihovih kapaciteta i obezbjeđivanje komparativne analize spremnosti drvne industrije zemalja Dunavske regije prema I4.0. Ova aktivnost cilja na identifikaciju ključnih oblasti za razvoj i potencijalne prepreke na putu transformacije.
- Uspostavljanje Pilot Okruženja (PEs) sa ciljem angažovanja heterogenih zainteresovanih strana za pružanje neophodnih ulaza za transformaciju drvne industrije zasnovanu na transnacionalnoj i prekograničnoj saradnji. Ovo podrazumjeva kreiranje modela koji bi bio primenjiv i u drugim kontekstima, čime se olakšava šira adaptacija i implementacija inovacija.
- Razvoj kapaciteta kako bi se povećao uticaj PEs među zainteresovanim stranama Dunavske regije za potencijalno prihvatanje rezultata projekta DRWO4.0. Fokus je na jačanju institucionalnih kapaciteta organizacija kroz saradnju i razmjenu znanja.
Model transformacije predviđen projektom DRWO4.0 nudi rješenje prikladno za sve zainteresovane strane u Dunavskoj regiji kao algoritam transformacije prema I4.0. Ovo je posebno važno za donosioce odluka, podržavajući ih da uzmu u obzir nove pristupe koji bi trebali biti razmatrani u razvoju budućih strategija i procesa donošenja odluka.
Projekat povezuje zainteresovane strane prema četvorostrukom spiralnom pristupu, podržavajući vezu između nauke, politike, industrije i društva, što je neophodno za transfer znanja, pokretanje inovativnih rješenja i poboljšanje regionalne i nacionalne konkurentnosti, sa posebnim fokusom na MSP (koji će biti važni korisnici rješenja), kao i nacionalne, regionalne i sektorske političke institucije koje će biti u poziciji da preuzmu podatke i preporuke sadržane u Akcionom planu za transformaciju, kao i u smjernicama za primjenu modela transformacije.
Sve navedene aktivnosti i rezultati doprinose krajnjim rezultatima projekta DRWO4.0, omogućavajući organizacijama da poboljšaju svoje institucionalne kapacitete kroz prekograničnu saradnju i transnacionalni pristup, i promovišući usvajanje razvijenog Akcionog plana u njihovim poslovnim strategijama, što može biti potencijalno preuzeto i od strane donosioca odluka zemalja Dunavske regije. Ovaj transnacionalni pristup obezbjeđuje uvid u različite nivoe razvoja drvne industrije bazirane na I4.0 u razvijenijim i manje razvijenim zemljama, te u najbolje prakse I4.0 u Dunavskoj regiji, nudeći novi pristup zasnovan na interdisciplinarnosti (povezujući drvnu industriju sa IT sektorom, dizajnom, kreativnom industrijom, mehatronikom itd.) i multisektorskom pristupu (povezujući obrazovanje, nauku, istraživanje, industriju i politiku).
Pored vodećeg partnera na projektu I Razvojne agencije PREDA, projektni konzorcij uključuje širok dijapazon projektnih partnera (12) i pridruženih strateških partnera (18) iz ukupno 11 zemalja dunavske regije (Hrvatska, Slovenija, Srbija, Bugarska, Mađarska, Rumunija, Moldavija, Austrija, Češka, Ukrajina i Bosna i Hercegovina), i to:
- Competence Centre Ltd. for research and development – Hrvatska (HR)
- Salzburg University of Applied Sciences – Austrija (AT)
- KO-FA /PRO-WOOD – Rumunija (RO)
- Wood Industry Cluster – Slovenija (SI)
- Cultural Innovation Competence Center Association – Mađarska (HU)
- Bulgarian Furniture Cluster – Bugarska (BG)
- Cluster of Czech Furniture Manufacturers – Češka (CZ)
- University of Belgrade – Faculty of Forestry – Srbija (RS)
- Development agency of city of Prijedor “PREDA” – Bosna i Hercegovina (BA)
- Cahul Business Centre – Moldavija (MD)
- Culmena Ltd. – Hrvatska (HR)
- Faculty of Engineering and Information Technology, UniPecs – Mađarska (HU)
- Agency for Sustainable Development of the Carpathian region “FORZA” – Ukrajina (UA)
- Faculty of design, independent higher education institution – Slovenija (SI)
Pored Razvojne agencije grada Prijedora “PREDA”, kao pridruženi partneri u projektu učestvuju Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Udruženje drvoprerađvača “KLASTER DRVO-PD”.
Vremenski period implementacije projekta je 24 meseca (od 01.01.2024. do 31.12.2025. godine), sa ukupnim budžetom od 1.946.560 evra. Od ovog iznosa, Interreg fond učestvuje sa 1.557.248 evra.