Održan Kick off sastanak projekta RurALL u Sloveniji
Tim Agencije PREDA, uključujući Kristinu Topić i Gorana Rodića, zajedno sa načelnikom Odjeljenja za poljoprivredu i ruralni razvoj grada Prijedora Žarkom Tubinom, učestvovali su na prvom sastanku konzorcijuma projekta RurALL, održanom od 27. do 29. maja u slovenačkoj opštini Beltinci. Ovaj sastanak je predstavljao ključnu priliku za razmjenu iskustava i usaglašavanje ciljeva i strategija za dalji rad na projektu.
Projekat RurALL okuplja 14 partnera i 7 pridruženih partnera iz 11 zemalja, fokusirajući se na izazov depopulacije u ruralnim područjima kroz korištenje potencijala zapuštenih stambenih objekata. Broj ovih objekata raste kako ruralne zajednice sve više opadaju po broju stanovnika. Cilj projekta je razvijanje strategija i modela za suočavanje sa smanjenjem populacije, istovremeno jačajući kapacitete za sveobuhvatan politički odgovor i motivaciju za dugoročnu perspektivu ruralnih zajednica putem modela upravljanja zasnovanog na uključivanju više zainteresovanih strana.
Tokom trodnevnog događaja, članovi konzorcijuma diskutovali su o zajedničkim problemima i razmjenjivali ideje o temama vezanim za projekat RurALL. Na organizovanim radionicama, razmatrane su procedure transnacionalne saradnje u razvoju modela upravljanja, kao i izazovi angažovanja zajednice u ruralnim sredinama. Posebna pažnja je posvećena akciji mapiranja i metodama njene implementacije.
Pilot aktivnosti u sklopu projekta inspirisane su inicijativom Novog Evropskog Bauhausa, koja prelazi infrastrukturnu dimenziju i omogućava izgradnju održive i inkluzivne budućnosti. Projekat predviđa mapiranje i klasifikaciju zapuštenih stambenih objekata, razvoj inovativnih ideja za njihovu funkciju nakon renoviranja, te razvoj poslovnih modela za renoviranje koji će odražavati inkluzivnost, pristupačnost i socijalnu dimenziju. Okrugli sto je pružio priliku za detaljnu diskusiju o pristupu Novog Evropskog Bauhausa u ruralnim zajednicama. Gosti, dr. Jerneja Jug Jerše, šefica Predstavništva Evropske komisije u Sloveniji, i dr. Andreja Kutnar, stručnjakinja u oblasti nauke o drvetu sa Univerziteta Primorska u Kopru i koordinatorka NEBA Alijanse, razjasnili su mnoga pitanja vezana za pristup Novog Evropskog Bauhausa i dali smjernice za njegovu implementaciju u okviru projekta.
Transnacionalna saradnja i zajednički proces učenja ključni su za proizvodnju inovativnih rješenja i metodologija, dok istovremeno potiču međusobnu razmjenu znanja i iskustava. Projekat RurALL pruža platformu za generisanje znanja, razmjenu ideja i resursa, te usvajanje najboljih praksi, čime se jačaju upravljački i institucionalni kapaciteti ruralnih zajednica.
Projekat se realizuje u sklopu prvog poziva „Dunavskog regionalnog programa“ EU.