OD PLASTIČNE BOCE DO IGRAČKE: KAKO DJECA UČE O EKOLOGIJI KROZ 3D MODELOVANJE I NUDGE PRISTUP
U okviru projekta NUDGES – Novi alati podrške vlastima na području Mediterana za podsticaj promjene ponašanja u pravcu klimatske neutralnosti, Razvojna agencija PREDA pokrenula je pilot aktivnost „Građani nove generacije – eko heroji“. Četvrta radionica reciklaže, održana 26. aprila 2024. godine, predstavlja primjer kako se edukacija, reciklaža i tehnologija mogu spojiti kroz primjenu nudge pristupa i senzorskog angažovanja čula dodira.
Nudge („gurkanje“) pristup se zasniva na ideji da se kroz suptilne, nenametljive podsticaje može uticati na pozitivne promjene u ponašanju – bez zabrana ili naredbi. Umjesto kazne, koristi se podsjetnik. Umjesto predavanja, iskustvo. Upravo na toj logici je zasnovana radionica posvećena reciklaži i 3D modelovanju, namijenjena djeci, kako bi razvili ekološki odgovoran način razmišljanja.
Radionica je počela teorijskim dijelom, koji je vodio Mario Crnković. Djeca su kroz razgovor učila o razdvajanju otpada, štetnosti plastike i mogućnosti da se otpadne plastične boce pretvore u filament – osnovni materijal za 3D štampu. Umjesto da završe na deponiji, flaše su postale osnova za nešto novo.
Praktični dio vodio je Aleksandar Pajkanović. Djeca su učestvovala u svakom koraku procesa: uklanjala neupotrebljive dijelove, sjeckala plastiku, pripremala je za mljevenje, a potom pravila filament. Zatim su pomoću Tinkercad-a kreirala svoje prve 3D modele.
Igračke sa porukom
Kao rezultat ovog procesa nastale su male figurice – likovi poput Stiča i raznih medvjedića, izrađeni od reciklirane plastike. Ali to nisu obične igračke. One su taktilni nudge – opipljivi predmeti koji kroz čulo dodira podsjećaju djecu na vrijednost reciklaže. Svaki put kada ih uzmu u ruke, podsjećaju se da su stvorili nešto korisno iz otpada. To je iskustvo koje ostaje.
Upravo taj senzorski aspekt – da dijete može da dodirne, osjeti i koristi ono što je recikliralo – jeste ključ ovog pristupa. Umjesto apstraktnih pojmova, djeca kroz rad i igru stiču stvarna znanja. Taj osjećaj postignuća gradi dublju emocionalnu vezu sa ekološkim ponašanjem.
Mala škola za veliku promjenu
Pilot radionica jasno pokazuje da se ekološka svijest kod djece ne mora graditi kroz zabrane i opomene. Dovoljno je ponuditi im alat, prostor za stvaranje i mali podsticaj – nudge – koji ih vodi ka održivijem ponašanju.
Ovo je više od edukacije. To je početak promjene svijesti. I najbolji dokaz da reciklaža može početi jednim dodirom.

















Ova radionica je dio pilot programa projekta NUDGES koji se realizuje u okviru Interreg Euro-MED programa Evropske unije, koji podržava inicijative za stvaranje održivih i zelenih zajednica u mediteranskoj regiji. Specifičan cilj projekta jest promoviranje prilagođavanja klimatskim promjenama i prevencije rizika od katastrofa, uzimajući u obzir pristupe zasnovane na ekosistemima