Uspješno implementiran projekat „Klasterizacija MSP iz sektora metaloprerade za jačanje kompetencija za nove tehnologije“
Agencija za ekonomski razvoj grada Prijedora „PREDA-PD“ zajedno sa partnerima na projektu, preduzećima Elker AD, Kolektor CCL d.o.o., CNC Power d.o.o. i Cromex d.o.o., uspješno je implementirala projekat „Klasterizacija MSP iz sektora metaloprerade za jačanje kompetencija za nove tehnologije“ u periodu od 01.04.2020.godine do 16.12.2020. godine. Završna konferencija je održana u Agenciji PREDA-PD u prostorima Prijedor Circle Hub-a 15.12.2020. godine.
Osnovni cilj projekta je bilo povećanje kompetencija za primjenu novih tehnologija u proizvodnim i razvojnim procesima u sektoru metaloprerade.
U cilju podrške razvoja ljudskih resursa za primjenu novih tehnologija u sektoru metaloprerade realizovane su obuke za rad u programu SolidWorks Essentials i Sheet Metal. Učešće u ovoj obuci, osim partnerskih preduzeća imala su i druga lokalna preduzeća iz ovog sektora, odnosno u ovoj aktivnosti je učestvovalo ukupno 8 preduzeća.
Sa ciljem unapređenja sposobnosti preduzeća da osiguraju brz i efikasan proces obuka novozaposlenih radnika za radna mjesta koja podrazumijevaju primjenu novih tehnologija izrađena su dva osnovna trening kurikuluma za pozicije CNC operatera i CNC programera. Pored navedenog obučeno je tehničko osoblje 3 preduzeća zaduženo za uvođenje novih radnika u redovne poslove preduzeća.
Kroz projekat su unaprijeđeni kapaciteti Agencije „PREDA-PD“ instaliranjem najnovijih licenci za SolidWorks i ugradnjom dodatne memorije za izvođenje obuka iz 3D modeliranja i drugih obuka baziranih na informacionim tehnologijama. Takođe, poboljšani su kapaciteti partnerskih preduzeća, kao i Agencije za interne programe obuke nabavkom interaktivnih displeja sa visokim preformansama.
Jedan od rezultata projekta jeste i izrada MCP Metal Cooperation platform-e koja predstavlja online alat, odnosno mjesto na kom se suočavaju ponuda i potražnja lokalnih preduzeća iz metalnog sektora s jedne strane i svih onih lica koji traže zaposlenje ili pružaju usluge koje su relevantne za metalni sektor bez obzira na područje sa kojeg dolaze. Takođe alat služi zainteresovnim stručnjacima i pružaocima usluga za proaktivan pristup u promociji njihovih usluga kompanijama za obradu metala (http://metalcooperationplatform.com).
Ukupna vrijednost projekta je bila 80.185,56 KM, od čega je 39.107,50 KM finansirao USAID kroz WHAM projekat (projekat razvoja radne snage i većeg pristupa tržištima), koji pruža bespovratnu finansijsku i tehničku podršku izvozno orijentisanim malim i srednjim preduzećima u BiH, iz sektora drvoprerade, metaloprerade, tekstilne industrije i informaciono-komunikacionog sektora.