Razvojna agencija grada Prijedora “PREDA” Vas poziva da se uključite u projekat „RurALL“, inicijativu koja se bavi izazovom depopulacije u ruralnim područjima Dunavske regije.
Depopulacija je prepoznata kao jedan od najvećih izazova u regionu, što dovodi do nedostatka radne snage, smanjenja ekonomske konkurentnosti, starenja populacije i smanjenja kvaliteta javnih usluga. Ruralne zajednice nemaju dovoljno kapaciteta da adekvatno odgovore na ove izazove, što projekat „RurALL“ nastoji da riješi kroz inovativan model upravljanja.
Cilj javnog poziva:
Cilj ovog javnog poziva je prikupljanje informacija o zapuštenim i slabo iskorišćenim objektima kroz proces mapiranja. Ovi objekti, iako trenutno nisu u punoj funkciji, imaju veliki potencijal da doprinesu revitalizaciji ruralnih zajednica. Vaše učešće u ovoj fazi je ključno, jer ćemo na osnovu prikupljenih informacija kreirati planove za buduće korišćenje tih objekata.
Napomena: U ovoj fazi neće biti renoviranja objekata. Fokus je na prikupljanju podataka i identifikaciji objekata koji mogu biti uključeni u buduće faze revitalizacije.
Šta podrazumijevamo pod zapuštenim objektima:
- Neiskorišćeni ili slabo iskorišćeni objekti – Građevine koje nisu u punoj funkciji, ali imaju potencijal za obnovu i ponovnu upotrebu.
- Objekti koji zahtijevaju minimalne popravke – Zgrade koje su u solidnom stanju, ali im je potrebna “kozmetička” obnova.
- Objekti sa potencijalom za nove funkcije – Zgrade kojima je potrebna promjena svrhe ili nove namjene kako bi postale korisne za zajednicu.
- Objekti u lošem stanju – Zgrade koje zahtijevaju veću obnovu ili renoviranje.
- Prazni objekti – Zgrade koje su trenutno prazne, ali imaju potencijal za revitalizaciju.
- Objekti koji će uskoro biti napušteni – Objekti koji se prodaju ili izlaze iz upotrebe zbog urbanističkih promjena.
Proces mapiranja:
- Prikupljanje podataka: Građani i vlasnici objekata pozvani su da prijave zgrade koje su neiskorišćene, zapuštene ili u lošem stanju, kako bismo ih uključili u proces mapiranja.
- Analiza i klasifikacija: Nakon prikupljanja podataka, tim stručnjaka će analizirati i klasifikovati objekte prema stanju, vlasništvu (privatno, javno, komercijalno, nepoznato) i upotrebi (prazno, zauzeto).
- Kreiranje mape: Korišćenjem GIS tehnologije, kreiraćemo mapu zapuštenih objekata u odabranim pilot područjima. Ova mapa će služiti kao osnova za buduće planiranje.
- Planiranje narednih koraka: Rezultati mapiranja biće korišćeni za dalju analizu i razvoj potencijalnih funkcija i modela obnove ovih objekata.
Ko može učestvovati:
- Vlasnici zapuštenih ili neiskorišćenih objekata u ruralnim područjima.
- Građani koji žele da pomognu u identifikaciji objekata u svojoj zajednici.
- Lokalne organizacije, vlasti i institucije koje su zainteresovane za unapređenje svojih zajednica kroz ovaj proces.