REPRO DI: Možemo pogoditi samo metu koju vidimo!
U prostorijama Razvojne Agencije PREDA nedavno je održana obuka iz kontrolinga i korištenja softvera Power BI okviru aktivnosti projekta “REPRO digitalna transformacija sektora drvoprerade (REPRO DI)” koja ima za cilj jačanje kapaciteta partnerskih organizacija i preduzeća iz oblasti drvnog sektora (AGROFLORA d.o.o., Gavranović d.o.o., CIMSS d.o.o., Kartpenteri Vitorog d.o.o., LIPA-DRVO d.o.o. i Stolarija Vujičić s.p.), koji su podržali inicijalnu ideju za ovaj projekat. Predstavnici Grada Prijedora – Odsjek za informaciono-komunikacione tehnologije i Područne privredne komore su takođe bili učesnici obuke.
Zašto kontroling?
Kontroling se smatra ključnim dijelom rukovođenja u preduzeću, zajedno sa funkcijama planiranja, organizovanja i upravljanja ljudima. Kao ključna funkcija rukovođenja, kontorling se fokusira na praćenje, analizu i kontrolu poslovnih procesa kako bi se ostvarili ciljevi organizacije. Ova funkcija podrazumijeva korišćenje alata i informacija kako bi se bolje razumjelo poslovanje, identifikovali ključni problemi i donosile odluke na osnovu tačnih i pravovremenih informacija. Kontroling je važan jer omogućava bolje razumijevanje poslovanja kroz analizu finansijskih i operativnih podataka, identifikaciju trendova i projekcije za budućnost, donošenje blagovremenih odluka o strategiji, investicijama i promjenama u rutinskim aktivnostima, poboljšanje efikasnosti, produktivnosti i rentabilnosti, očuvanje konkurentnosti i dugoročne održivosti poslovanja.
Kako uvesti kontroling u vaše preduzeće?
Uvođenje kontrolinga u preduzeće zahtijeva postavljanje jasnih ciljeva, razumijevanje poslovnih procesa, redovno praćenje ključnih performansi, analizu prikupljenih podataka i implementaciju korektivnih mjera. Kroz postepeno uvođenje kontrolinga i angažovanje relevantnih članova tima, preduzeća mogu unaprijediti svoje poslovanje i postići veću efikasnost i konkurentnost na tržištu.
Šta je Power BI softver?
Power BI je poslovna analitička usluga kompanije Microsoft koja omogućava korisnicima da vizualizuju i analiziraju svoje podatke putem interaktivnih izvještaja i panela. Ova platforma omogućava korisnicima da povežu različite izvore podataka, transformišu ih, modeliraju i vizualizuju radi donošenja informisanih poslovnih odluka. Power BI nudi različite alate za čišćenje, transformaciju i analizu podataka, kao i mogućnost dijeljenja izvještaja sa drugima. Osim toga, Power BI omogućava integraciju sa različitim programima i sistemima koji se koriste u poslovanju, kao što su Microsoft Office alati, CRM ili ERP sistemi, baze podataka i druge aplikacije.
Polaznici obuke su istakli da je uvođenje kontrolinga i upotreba Power BI softvera ključno za unapređenje poslovanja i praćenje performansi. Implementacija ovih alata omogućava preciznije praćenje poslovnih performansi i ostvarenje ciljeva na efikasniji način.
“Obuka Primjena metodologije kontorlinga u MSP pruža nam priliku da naučimo kako podatke u preduzeću pretvoriti u informacije bez kojih se ne može odlučivati i upravljati. Strateški ciljevi našeg preduzeća usmjereni su na širenje. Primjenom novih vještina, stečenih kroz obuku, unaprijedićemo poslovne procese.”
Sanela Hopovac iz preduzeća CIMSS doo Prijedor.
“Vjerujem da je ova obuka svakom od učesnika proširila vidike. Imali smo priliku upoznati se sa prednostima koje nudi Power BI, mogućnošću spajanja međusobno nepovezanih izvora podataka u cilju transparentnijeg, jednostavnijeg i bržeg upravljanja podacima, odnosno vizualizacija podataka iz različitih izvora u interaktivne tabele sa izvještajima, uz sigurnu i pouzdanu vezu sa izvorom podataka.“
Dražana Timarac iz Grada Prijedora – Odsjek za informaciono-komunikacione tehnologije.
Projekt “REPRO DI” je podržan u okviru projekta “Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini/EU4DigitalSME” kojeg sufinansiraju Evropska unija i vlada SR Njemačke, a implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Odobreni iznos grant sredstava je 99.998,14 €.
Opšti cilj projekta je ubrzanje tehnološke (digitalne) transformacije i digitalne inovacije malih i srednjih preduzeća (MSP) radi ublažavanja uticaja COVID-19 na ekonomiju BiH. Specifični cilj projekta je razvoj i pružanje usluga digitalne transformacije preduzeća za potrebe MSP prvenstveno u lokalnoj drvnoj industriji i industriji namještaja.
Projekat se provodi u periodu od novembra 2023. do avgusta 2024. godine.